Dawna biżuteria i zegarki jako dzisiejsza skłonność do ulokowania finansów.

Biżuteria i zegarki mają przede wszystkim zdobić swą właścicielkę i właśnie taka jest ich funkcja podstawowa. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to niejednokrotnie jedyne zadanie, jakie posiadają kolczyki i kosztowności. Nieraz biżuteria stanowi także wyraz pamięci o kimś bliskim i dowód na to, że rodzina istnieje od dziesięcioleci mimo burz i napięć.

długie kolczyki
Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Postrzeganie biżuterii jako swojego rodzaju pamiątki nie jest naturalnie nowością, od stuleci bowiem zawieszki srebrne, kolczyki i pierścionki powierzane są bowiem z pokolenia na pokolenie. Małe dziewczynki zerkają z tęsknotą na ciężkie korale leżące w mamy szkatułce, wiedzą o tym, że choć teraz stanowią one skarb, którego niejako nie można dotknąć, w przyszłości należeć będą właśnie do nich. Co ciekawe, srebrna biżuteria – nasze kolczyki z pereł – będąca pamiątką po babci lub dalekiej krewnej, która wiodła burzliwe życie daleko wykraczające poza alternatywy proponowane przez świat, w którego ramach egzystowała. Nierzadko stara biżuteria (zobacz skórzane bransoletki) i zegarki wcale nam się nie podobają. Biżuteria jest zbyt duża, ciężka a czasem wręcz niestosowna i miałybyśmy duży problem z odpowiedzią na pytanie o to, jaki strój można byłoby uzupełnić o takiego rodzaju dodatek. Przykładowe: .

Trudno jednak utrzymywać, że jest to problem, który spędza nam sen z powiek, same zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że bransoleta, pierścieniei i diademy otrzymane po przodkach nie mają wcale nas zdobić. Rozumiemy to, że są wyraźnym przypomnieniem dawnych czasów, w których wszystko było cudniejsze i mniej zagmatwane i dlatego w ten sposób do nich podchodzimy. Może szanse na to, że założymy babci kolczyki na pierwszą randkę są małe, z całą pewnością jednak nie pozwolimy nikomu ani na ich wyrzucenie, ani na sprzedanie. Wszak mówimy o pamiątce, a z pamiątkami nie możemy się tak po prostu rozstać. Sprawdź więcej: tu zobaczysz więcej.

Biżuteria dawna jest wyjątkową, tak samo jak osoba, która będzie obdarowana tą kosztownością. Są to rzeczy, które są robione z reguły w jednym eksponacie, wyjątkowe. Punkty z biżuterią antykwaryczną wizytują już nie tylko kolekcjonerzy czy klienci o ugruntowanym statusie materialnym. Coraz częściej są to osoby młodsze, aspirujące, które znają inwestycyjną wartość owego zakupu. Takie rzeczy nie tracą na wartości. Nie jest to produkt, który był często powtarzany. Jest ze złota, z platyny i ma bardzo często diamenty, ewentualnie inne rzadkie kamienie. Diamenty od karata wzwyż to są kosztowności inwestycyjne.

Biżuteria dawna to dar na lata. W ostatnim czasie karatowe kosztowności dały ich właścicielom nawet ponad stuprocentowy zysk.